790 757 765 biuro@viasigni.pl

Obecnie posiadanie samochodu stało się standardem, w związku z czym ruch na drogach w znacznym stopniu się zwiększył. O ile przemieszczanie się tym środkiem transportu zapewnia wiele korzyści – pozwala dotrzeć w sposób szybki i sprawny, gdzie tylko się chce, bez konieczności dostosowywania się do rozkładów jazdy komunikacji miejskiej, to podczas korzystania ze swojego pojazdu napotkać można różnego rodzaju przeszkody. Do takich zaliczają się progi zwalniające. Choć mają one przyczynić się do zachowania bezpieczeństwa na drodze, zdarza się, że niekiedy nie są odpowiednio skonstruowane, a wówczas stają się zmorą kierowców. Jak więc najlepiej przez nie przejeżdżać, żeby zachować komfort oraz nie uszkodzić samochodu?

Uwaga, próg zwalniający! Uszkodzenie pojazdu – czy to możliwe?

Głównie w terenie zabudowanym, w okolicach szkół, przedszkoli oraz innych miejsc, w których licznie przebywają ludzie, dochodzi czasami do potrącenia pieszego przez samochód. Aby zapobiegać takim sytuacjom, powstają na drogach specjalne progi. Czym one są i jaka jest tak naprawdę ich rola? Otóż ich zadanie to przede wszystkim zredukowanie prędkości, z którą poruszają się pojazdy w tym konkretnym terenie. Jak przejeżdżać przez progi zwalniające? Aby rzeczywiście przynosiły one zamierzone efekty, muszą być bez wątpienia prawidłowo skonstruowane. Najważniejsze, by zachować ich właściwą szerokość, która sprawi, że samochód będzie mógł pokonać je w sprawny sposób, bez ryzyka poniesienia uszkodzeń. Gdy próg jest zbyt wąski lub pokona się go, jadąc zbyt szybko, dochodzi niekiedy do zniszczenia elementów podwozia lub błotników. Jak natomiast wygląda sytuacja w kwestii progów zwalniających i zawieszenia pojazdu? Kiedy jest ono dość niskie, również może ulec uszkodzeniu w wyniku nieumiejętnego skonstruowania czy też pokonywania przeszkody.

Oferta: Stalowe odbojnice przemysłowe | Montaż barier energochłonnych

Wolny lub szybki przejazd przez próg zwalniający – który sposób jest lepszy?

Jak najlepiej pokonywać tego typu przeszkody na drodze? Nie ma w tej kwestii jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim metodę warto dostosować do specyfiki progów. Ich przeznaczeniem jest zniwelowanie prędkości, z jaką poruszają się pojazdy w terenie zabudowanym, lecz bywa niestety tak, że z powodu źle opracowanej konstrukcji jego powolne pokonywanie może skutkować dyskomfortem – samochód po prostu „podskoczy”. Jak przejeżdżać przez progi zwalniające tak, żeby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz zadbać o bezpieczeństwo: swoje, pieszych, a także swojego pojazdu? Co najważniejsze, nie zaleca się hamować, znajdując się już na przeszkodzie oraz bezpośrednio przed nią, lecz odpowiednio wcześniej. Nie pokonuje się też progów ze wciśniętym, choćby lekko, sprzęgłem. Kiedy jest on wystarczająco szeroki, by samochód mógł znaleźć się na nim w całości, przejechanie przez niego nie powinno stanowić problemu.

Czytaj:  Kto stawia znaki drogowe na drogach gminnych, a kto na osiedlu?

Czytaj także:

Aby progi zwalniające profesjonalnie pełniły swoją funkcję, warto zadbać o to, by były prawidłowo skonstruowane oraz pokonywać je z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, wykorzystując wymienione wyżej wskazówki.

Kliknij aby ocenić
woj. podkarpackie, Rzeszów