790 757 765 biuro@viasigni.pl

Choć z perspektywy kierowców progi zwalniające bywają uciążliwe, dla mieszkańców osiedli i osób poruszających się pieszo, obecność tego typu infrastruktury nie pozostaje bez znaczenia. Odcinkowe zmniejszanie prędkości wyostrza uwagę kierowców, a w razie wypadku może nawet uratować czyjeś życie. Zauważyłeś, że w Twojej okolicy kierowcy poruszają się niezgodne z przepisami, stwarzając zagrożenie? Możesz temu zaradzić! Dzięki naszym poradom dowiesz się, jak załatwić progi zwalniające. Koniecznie czytaj dalej!

Progi zwalniające – jak załatwić ten środek uspokojenia ruchu?

Aby podjąć się załatwiania progów zwalniających w swojej okolicy, na początku musisz się dowiedzieć, gdzie kierować wniosek. Kto decyduje o progach zwalniających? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem jest uzależniona od rodzaju drogi. W przypadku progu zwalniającego na drodze gminnej lub powiatowej organem decydującym jest starostwo. Inaczej sytuacja ma się w miastach na prawach powiatu – wtedy osobą, która decyduje o progach zwalniających, jest prezydent miasta. Nie znaczy to jednak, że wnioski zawsze należy kierować do tych organów. W przypadku większych miast decyzyjny może być zarządca danej drogi, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z miejskim lub powiatowym Wydziałem Infrastruktury. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój wniosek trafi do właściwego miejsca i będzie miał szansę na rozpatrzenie przez tego, kto decyduje o progach zwalniających. Warto pamiętać, że osoba składająca taki wniosek nie musi posiadać żadnych specjalnych uprawnień – z powodzeniem może to zrobić każdy mieszkaniec, choć dobrym rozwiązaniem będzie uzyskanie poparcia większej liczby osób. Stwarza to szansę na zwrócenie uwagi, że niniejszy problem realnie dotyka szerszą grupę mieszkańców.

Czytaj także:

Jak napisać wniosek o próg zwalniający?

Wzór wniosku o progi zwalniające, który z łatwością znajdziesz w internecie, znacznie ułatwi Ci całą procedurę. Nie musisz pamiętać konkretnych wytycznych dotyczących tego, co niniejszy dokument powinien zawierać. Zastosowanie się do gotowego wzoru wniosku o progi zwalniające z pewnością pomoże Ci w dopełnieniu formalności, nawet jeśli nie masz doświadczenia w tworzeniu pism urzędowych. Poza standardowymi elementami wniosku, jak np. zwrot do adresata, data i miejscowość składania wniosku, powinno się na nim znaleźć przede wszystkim miejsce, w którym chciałbyś umieścić próg zwalniający. Chodzi przede wszystkim o ulicę, choć w miarę możliwości warto dokładniej sprecyzować tę informację, szczególnie w przypadku bardzo długich ulic. Ważna jest także odpowiednia argumentacja, która przekona urzędników o zasadności wdrożenia takiego rozwiązania. Nie należy zapominać o wnioskodawcach – jeden podpis jest oczywiście ważny, ale masowy odzew może przynieść znacznie lepsze efekty jeśli chodzi o postawę urzędników i wcielenie w życie progów zwalniających na danym obszarze.

Czytaj:  Gdzie zgłosić uszkodzony znak drogowy?

Wniosek o próg zwalniający [ wzór w PDF ]

Jak widzisz, załatwienie progów zwalniających nie jest skomplikowaną procedurą i śmiało możesz się jej podjąć we własnym zakresie.

Kliknij aby ocenić
woj. podkarpackie, Rzeszów