790 757 765 biuro@viasigni.pl

Większości osób wydaje się, że odczytywanie słupków przy drodze, inaczej zwanych słupkami hektometrycznymi, jest trudne i w gruncie rzeczy tę umiejętność powinni posiadać wyłącznie kierowcy. Jeśli również tak sądzisz, jesteś w błędzie! Każdy, kto nawet okazjonalnie porusza się samochodem lub transportem publicznym, powinien zdobyć umiejętność poprawnego odczytywania tych słupków. Znajduje to swoje uzasadnienie, bowiem ta drobna rzecz może uratować życie!

Do czego służą słupki hektometryczne?

Nie jest to typowe oznakowanie pionowe znaki drogowe. Podstawową funkcją tego typu słupków jest wskazywanie kierowcom drogi. Mogą być one szczególnie pomocne w niesprzyjających warunkach pogodowych czy w nocy, kiedy zdecydowanie trudniej zorientować się w danej przestrzeni. Słupki są pomalowane w taki sposób, by były widoczne nawet wtedy, gdy pogoda znacznie ogranicza widoczność. Dzięki nim łatwiej zweryfikować, w którym miejscu znajduje się zjazd albo zwężenie drogi. Słupki wyznaczają także granicę drogi. Wbrew pozorom słupki przy drodze nie muszą służyć jedynie kierowcom, a każdej osobie, która akurat znajduje się w ich pobliżu. Jest to szczególnie istotne w kryzysowych sytuacjach, np. przy kolizji lub poważnym wypadku z zagrożeniem zdrowia bądź życia.

Słupki przy drodze – informacja o lokalizacji

Poruszając się po nieznanej drodze, możesz mieć problem z ustaleniem dokładniej lokalizacji, szczególnie w sytuacji bardzo stresowej, jaką jest wypadek. Z tego powodu słupki hektometryczne mogą okazać się naprawdę pomocne – dzięki nim określisz drogę, na której się znajdujesz, a także swoją lokalizację z dokładnością do 100 metrów. Gdy konieczne będzie wezwanie karetki, straży pożarnej czy policji, taka informacja może uratować życie Tobie i współpasażerom, szczegółowo przybliżając służbom lokalizację, a co za tym idzie – przyśpieszając ich przybycie na miejsce. Dlatego, nawet jeśli nie jesteś kierowcą i jeździsz po drogach wyłącznie w roli pasażera lub użytkownika transportu publicznego, koniecznie zapoznaj się informacją, jak czytać słupki drogowe. Nie wymaga to wiele wysiłku, a może uratować życie!

Czytaj:  Gdzie zgłosić uszkodzony znak drogowy?

Jak czytać słupki drogowe? Oznaczenia słupków drogowych

jak odczytywać słupki hektometryczne przy drodze

Wbrew pozorom, oznaczenia słupków drogowych są naprawdę proste i intuicyjne. Jesteś w stanie nauczyć się ich odczytywania w dosłownie kilka minut. Patrząc na taki słupek, od razu dostrzegasz 3 liczby. Pierwsza liczba, znajdująca się na samej górze słupka hektometrycznego, jest zapisana białą czcionką na czerwonym prostokącie – oznacza ona numer drogi, na której się znajdujesz. Poniżej, pod czerwonym elementem znajduje się czarna, mniejszych rozmiarów liczba oznaczająca kilometr drogi. Pod nią jest miejsce dla cyfry w tym samym kolorze, która jest większa i oznacza odcinki pomiędzy kolejnymi kilometrami, określane z dokładnością do 100 metrów. Tym sposobem cyfra 1 oznacza 100 metrów, cyfra 2 – 200 metrów, i analogicznie, aż do cyfry 9, która określa 900 metrów. W przypadku równego kilometra, na słupku widnieje cyfra zero. Ta metoda jest o tyle prosta, że nie wymaga absolutnie żadnej wiedzy – każdy, kto zna cyfry i liczby, nawet dziecko, będzie w stanie bez problemu odczytać informację zawartą na słupku, a następnie, w razie zagrożenia życia lub zdrowia, powiadomić odpowiednie służby.

Skoro już wiesz, jak czytać słupki drogowe, podziel się tą wiedzą z najbliższymi. Dzięki temu każdy z nich będzie w stanie wezwać pomoc.

Kliknij aby ocenić
woj. podkarpackie, Rzeszów