790 757 765 biuro@viasigni.pl

Coraz częściej w wielu miejscach pojawiają się progi zwalniające, popularnie nazywane „śpiącymi policjantami”. Takie instalacje są montowane najczęściej przed przejściem dla pieszych. Mają one na celu nakłonienie kierowców do zmniejszenia prędkości, z jaką porusza się ich pojazd. Jest to rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Jednak, czy próg zwalniający odwołuje ograniczenie prędkości?

Próg zwalniający a ograniczenie prędkości

Oprócz progu zwalniającego przed przejściami dla pieszych często znajduje się również znak ograniczenia prędkości. Dzięki takim działaniom zwiększa się bezpieczeństwo w ruchu pieszych. Ma to znaczny wpływ także na zmniejszenie liczby wypadków. Zgodnie z aktualnymi przepisami ograniczenie prędkości przestaje obowiązywać w przypadku, gdy spełnione są dwa warunki.

  • Po progu zwalniającym musi znajdować się znak B-34, czyli „koniec ograniczenia prędkości”.
  • Zmniejszenie prędkości przestaje być obligatoryjne także wtedy, kiedy kierowca przejedzie przez najbliższe skrzyżowanie.

W związku z tym należy pamiętać, że próg zwalniający nie odwołuje poprzedniego znaku i dalej należy poruszać się ze wskazaną szybkością.

Kliknij aby ocenić
woj. podkarpackie, Rzeszów