790 757 765 biuro@viasigni.pl

Z kierowaniem samochodem wiążą się liczne przepisy, których przestrzeganie jest kluczowe w zachowaniu bezpieczeństwa na drodze. Nie sposób odpowiadać za innych, lecz jeśli każdy będzie odpowiadać za siebie i stosować się do zasad ruchu drogowego, przemieszczanie się autem pozwoli zminimalizować ryzyko wypadków i innych groźnych sytuacji. O ile kierowcy posiadają wiedzę, jak na przykład poruszać się na rondzie czy też czytać znaki drogowe, to w niektórych sytuacjach pojawiają się wątpliwości. Kto ma pierwszeństwo na parkingu? Jak korzystać z niego zgodnie z obowiązującymi zasadami? Ten wpis pozwoli poznać odpowiedzi na wymienione wyżej pytania.

Na parkingu – przepisy ruchu drogowego

W dzisiejszych czasach posiadanie samochodu stało się powszechne, co przyczyniło się do zwiększenia ruchu drogowego. Nie tylko po trasach codziennie porusza się więc mnóstwo pojazdów, lecz ich kierowcy korzystają również z parkingów, zarówno płatnych i strzeżonych, jak i zlokalizowanych przy marketach, w których robią zakupy. Aby móc bezpiecznie zaparkować auto, warto stosować się do obowiązujących przepisów. O czym nie powinno się zapominać podczas wykonywania tej czynności? Co najważniejsze, zasady ruchu na parkingu określają, kto ma na jego terenie pierwszeństwo – a jest nim pieszy. Zapis ten dotyczy też wszystkich innych miejsc, po których mogą poruszać się przechodnie i w których nie wytyczono chodnika, oddzielając go od jezdni. W związku z tym podczas parkowania samochodu konieczne jest zwracanie uwagi na osoby, które mogą akurat znajdować się w obrębie miejsc parkingowych.

Oferta: Oznakowanie parkingów – malowanie miejsc parkingowych i pasów

Na parkingu – zasada prawej ręki

Jak wiadomo, w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Dzięki temu na skrzyżowaniach równorzędnych, pozbawionych sygnalizacji świetnej, każdy z kierowców wie, który pojazd ma pierwszeństwo, co pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i wypadków. A jak to wygląda w miejscu przystosowanym do parkowania? Czy na parkingu obowiązuje zasada prawej ręki? Odpowiedź jest twierdząca. Co to tak naprawdę oznacza? Jeżeli parking stanowi strefę ruchu, o czym informacja powinna znaleźć się zaraz na wjeździe, to warto pamiętać, że przy każdym przecięciu się uliczek pojazd nadjeżdżający z prawa ma pierwszeństwo. Co więcej, konieczne jest również zwrócenie uwagi na znaki, które mają pomóc w zachowaniu porządku na terenie przeznaczonym do parkowania. Najczęściej informują one o zakazach skrętu, nakazach ustąpienia pierwszeństwa czy miejscu wytyczonym tylko dla klientów na przykład firmy lub sklepu, przy których zamierza się zostawić samochód.

Czytaj:  Historia znaków drogowych

Choć grono doświadczonych kierowców przepisy ruchu drogowego ma w małym palcu, to podczas korzystania z terenów parkingowych niekiedy pojawiają się pytania o to, kto ma w jego obrębie pierwszeństwo. Aby nie narażać się na przykre konsekwencje, warto zapoznać się więc z zasadami poruszania się na parkingu i się do nich stosować.

Kliknij aby ocenić
woj. podkarpackie, Rzeszów